Motywacja jest to chęć zachowywania lub działania w sposób, który będzie pomagał spełniać życzenia, pragnienia i cele. Jest to różnica między wysiłkiem wstawaniem przed świtem, aby pilnie i niestrudzenie pracować w kierunku pożądanego celu np. takiego jak znalezienie pracy, rozpoczęcie aktywności, przeczytania książki, wprowadzenia zmian w swoim życiu, a chęcią poleżenia na kanapie w domu przez cały dzień. Jest to kluczowy element w tworzeniu i realizacji celów.

Psychologowie uważają, że motywacja jest zakorzenionym, podstawowym impulsem do optymalizacji samopoczucia, aby zminimalizować ból fizyczny a zmaksymalizować przyjemności.

Motywacja może być wewnętrzna (wynikająca z czynników wewnętrznych) lub zewnętrzna (wynikająca z czynników zewnętrznych). Samoistnie zmotywowane zachowania są generowane przez poczucie osobistej satysfakcji. Jest ona spowodowana przez zainteresowania lub przyjemność człowieka a nie oczekiwań społeczeństwa. Wewnętrzna motywacja jest kluczowym elementem w rozwoju poznawczego, społecznego i fizycznego; te osoby, które są wewnętrznie zmotywowane będą działały lepiej. Zewnętrznie motywowane zachowania, w przeciwieństwie, są wykonywane w celu uzyskania zadowolenia innych.

Wewnętrzna motywacja pochodzi z wewnątrz jednostki i skutkuje poczuciem autonomii, opanowaniem. Zewnętrzna motywacja to zbiór kar, nagród i innych rodzajów rekompensaty, pochodzących spoza jednostki.

Możesz popracować nad tym co chcesz, by móc przejść przez okres bólu i zacząć być, tym kim chcesz być i nad motywacją wewnętrzną, stanowiącą stabilne źródło i dającą poczucie pewności siebie i satysfakcji.

,,
Umów się
na spotkanie


Jeżeli chcesz zasięgnąć informacji, umówić się na spotkanie.

+48 600 462 626

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

FORMULARZ